Regały do magazynu – przegląd najważniejszych standardów bezpieczeństwa

W nowoczesnym biznesie, w tym np. w logistyce, wykorzystuje się solidne systemy regałów magazynowych. Powinny one spełniać określone, dość restrykcyjne standardy w zakresie bezpieczeństwa. Oprócz tych norm ważne jest również regularne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa podczas pracy przy tego typu konstrukcjach.

Bezpieczeństwo regałów - normy


Kwestie dotyczące wykorzystywania systemów magazynowych np. przez przedsiębiorstwa z branży logistycznej są regulowane przez szereg norm w zakresie jakości oraz bezpieczeństwa. Normy te to coś zdecydowanie więcej niż tylko formalności, jakie należy spełnić. Wręcz przeciwnie, powinno się je traktować przede wszystkim jako praktyczne wskazówki.

Jedną z takich norm jest PN-M-78320:1978, w oparciu o którą ustala się nazewnictwo oraz symbole dotyczące regałów magazynowych na wymiar. Z kolei norma PN-M–78321 1988 odnosi się przede wszystkim do regałów magazynowych wolnostojących, to znaczy takich, które nie są przytwierdzone do ściany (taki stan rzeczy oznacza, że istotna staje się stabilność takiej konstrukcji). W normach tych zawarte są m.in. wymagania odnośnie sposobu oraz częstotliwości przeprowadzania przeglądów technicznych.

Bardzo ważna jest również norma PN-M–78322:1989. Jest to bowiem standard określający np. maksymalne obciążenie, a także wymagane odstępy między poszczególnymi półkami tworzącymi regał.

W odniesieniu do regałów stosuje się nie tylko normy krajowe, ale także międzynarodowe. Do tych drugich należy np. PN-EN 15635 określający sposób konserwacji systemów regałowych magazynowych.

To jednak jeszcze nie wszystko. Przykładowo, norma PN-EN 15620:2010 to standard zorientowany na regały magazynowe wysokiego składowania. Przykładowo, określa się w niej to, jakie powinny być luzy manipulacyjne.

Jak zatem widać, normy te są dość liczne. Odnoszą się one właściwie do każdego aspektu związanego z użytkowaniem regałów oraz utrzymaniem ich w dobrym stanie.

Przeglądy techniczne regałów magazynowych to podstawa


Normy jakościowe są niezwykle istotne, jeśli chodzi o regały magazynowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą one okazać się niewystarczające z punktu widzenia codziennego funkcjonowania firm logistycznych itp. W praktyce wyposażenie magazynu (w tym również regały) powinno się regularnie sprawdzać pod kątem bezpieczeństwa.

Taka kontrola powinna odbywać się systematycznie, docelowo nie rzadziej niż raz w roku, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku intensywnie eksploatowanego wyposażenia robić to częściej. Podczas takiego przeglądu sprawdza się przede wszystkim:

  • stabilność konstrukcji,
  • uszkodzenia elementów nośnych,
  • ewentualne odkształcenia,
  • stan łączeń oraz mocowań,

 

Regały magazynowe - jak zapobiegać wypadkom w magazynie?


Jak zapobiegać wypadkom w magazynie? Nie ma skutecznego w stu procentach sposobu na to, jak zadbać o stan regałów magazynowych, w praktyce jednak stosuje się działania, które pozwalają obniżyć ryzyko wypadków. Po pierwsze, ważne są regularne szkolenia dla pracowników, ponieważ nawet najlepsze regały magazynowe nie zabezpieczą pracowników przed błędami ludzkimi, jakie popełnia się na co dzień, a które wynikają z niedopatrzenia, zmęczenia czy pośpiechu. Podczas szkoleń pracownicy powinny poznawać informacje dotyczące m.in. tego, jak prawidłowo załadować i rozładować regały czy jak unikać błędów w postaci nierównomiernego rozłożenia ciężaru. Bardzo ważne jest również przekazanie wskazówek odnośnie tego, jak postępować w razie awarii.

Nie bez znaczenia są różnego rodzaju środki zabezpieczające, w tym na przykład:

  • ograniczniki
  • osłony narożników,
  • barierki ochronne
  • panele siatkowe

 

Nie powinno się zapominać również o prawidłowym oznakowaniu regałów.

Bezpieczeństwo w magazynie – jak o nie zadbać?


Bezpieczeństwo w magazynie
to coś więcej niż tylko kwestia zgodności z krajowymi czy międzynarodowymi normami jakości. Wręcz przeciwnie, ważne jest bowiem również zachowanie zdrowego rozsądku podczas wykonywanych na co dzień przez pracowników zadań. Nie wystarczy jedynie zamówić wyposażenia (nawet jeśli są to wysokiej jakości regały metalowe na wymiar) oraz mieć nadzieję na to, że całość będzie działać bez potrzeby przeprowadzania prac konserwacyjnych czy dokonywania przeglądów technicznych. Regularne przeglądy, szkolenia pracowników i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa to ważne elementy, które pozwolą uniknąć tragedii.