Efektywna organizacja magazynu dzięki regałom półkowym

Efektywna organizacja magazynu zależy nie tylko od jakości pracy zatrudnionych w nim osób, przestrzegania norm i dobrego wykorzystania czasu. Bardzo ważne jest też odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Pomogą w tym regały półkowe.

Mówiąc: "efektywność magazynu", mamy na myśli optymalne wykorzystanie zasobów, takich jak: przestrzeń, czas i praca, w celu usprawnienia procesów magazynowych. Celem są dobrze zorganizowane działania, które umożliwiają zwiększenie szybkości kompletowania zamówień internetowych oraz minimalizację błędów. Założeń tych nie da się osiągnąć bez jak najlepszego zagospodarowania przestrzeni, w czym pomogą regały półkowe META

Czym są regały półkowe i gdzie znajdują zastosowanie?


Regały półkowe to konstrukcje składające się z dwóch głównych komponentów: ram i półek. Są bardzo łatwe w dostosowaniu do każdego pomieszczenia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się zarówno w piwnicy, garażu czy warsztacie, jak i w halach magazynowych lub przemysłowych. Najczęściej służą do gromadzenia na półkach mniejszych elementów, pomagając w dogodnym ich rozlokowaniu i umożliwieniu łatwego do nich dostępu. 

Regały półkowe magazynowe, oferowane przez producenta regałów metalowych META, dzielą się na dwa główne rodzaje, według wariantów ram:

- wtykowe: można je złożyć w szybki i łatwy sposób, bez potrzeby użycia jakichkolwiek narzędzi, dostosowując do wymagań przestrzeni magazynowej; oferują nośność półek do 330 kilogramów i nośność pola do 3700 kg;

- skręcane - pozwalają na trwałe zamontowanie jednego lub kilku modułów; zapewniają nośność półek do 230 kg i nośność pola do 1460 kg.

Regały półkowe magazynowe znaleźć mogą zastosowanie w każdej przestrzeni magazynowej. Znakomicie nadają się do obsługiwania magazynów sklepów internetowych, gdyż na półkach można wygodnie rozlokować towary, które będą łatwe do zlokalizowania i przystosowania do wysyłki.

Korzyści z zastosowania regałów półkowych


Wielką zaletą regałów półkowych jest to, że bardzo przyczyniają się do optymalizacji przestrzeni magazynowej. Można z nich tworzyć całe systemy regałów magazynowych, jak również regały wysokiego składowania. Umożliwiają także bardzo łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Można po nie sięgnąć z obu stron półki, każdy przedmiot jest też dobrze widoczny. Poza tym, regały półkowe można z łatwością dopasować do zmieniających się potrzeb. Wystarczy je rozłożyć, a potem poskładać w nowym, zgodnym z wymogiem kształcie. Dlatego stanowią one nieodzowny element wyposażenia magazynu.

Jak regały półkowe wpływają na efektywność pracy w magazynie?


Dzięki temu, że przedmioty umieszczone na półkach są łatwe do zlokalizowania, regały półkowe znacząco przyspieszają proces kompletacji towarów. W prosty i zajmujący mało czasu sposób można znaleźć potrzebny towar, po czym przygotować go do wysyłki. Z tej samej przyczyny uproszczeniu ulega inwentaryzacja przechowywanych przedmiotów.


Regały półkowe można również poskładać w taki sposób, by zajmowały relatywnie niewiele miejsca - będąc stosunkowo wąskimi i krótkimi, za to wysokimi. Sprawia to, że w magazynie można przechowywać więcej przedmiotów (lepsze zagospodarowanie przestrzeni), a ponadto pomaga w sprawnym oraz bezpiecznym przemieszczaniu się pomiędzy nimi na piechotę lub na wózku. Regały półkowe sprzyjają więc także wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac porządkowych. Mówiąc krótko, dzięki nim magazyn funkcjonuje efektywniej, wygodniej oraz bezpieczniej.

Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru regałów półkowych


Regały półkowe magazynowe powinny być wybierane przede wszystkim pod kątem potrzeb oraz możliwości konkretnego magazynu. Chodzi zarówno o rodzaj magazynowanych przedmiotów, jak i o powierzchnię magazynową. Warto inwestować w regały, które będą pomagały w efektywnym zagospodarowaniu dostępnego miejsca. Dlatego doskonałym wyborem będą regały metalowe na wymiar. Pamiętać też trzeba, aby regał umożliwiał swobodny dostęp do umieszczonych na półkach przedmiotów. 

Nie należy zapominać o jakości konstrukcji, która powinna być wysoka. Zależy od niej bowiem nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Regały półkowe META wykonane zostały z najwyższej klasy materiałów. Dostępne są w wersji ocynkowanej lub dodatkowo malowane proszkowo. Podlegają też stałej kontroli fabrycznej, dzięki czemu spełniają wymogi normy DIN EN ISO 9001:2015.

Podsumowując, regały półkowe META sprawdzą się jako element wyposażenia każdego magazynu, pomagając w jego efektywnej organizacji.